Bilgisayar temizliği yapıyor musunuz?

Bilgisayarda yavaşlamalara ve çökmelere sebep olan etkenlerden biri de boş yerin azalması, biriken çöp vesaire şeyler ve bunların karmakarışık halde bulunmasıdır. Gereksiz şeyleri silin. Çörçöp şeyleri silin. Disk birleştirmesini düzenli olarak iki haftada bir yapın. Böylece bilgisayarınıza zararı olabilecek şeylerin bir kısmından kurtulmuş olursunuz.

Bilgisayarda yavaşlamalara ve çökmelere sebep olan etkenlerden biri de boş yerin azalması, biriken çöp vesaire şeyler ve bunların karmakarışık halde bulunmasıdır. Gereksiz şeyleri silin. Çörçöp şeyleri silin. Disk birleştirmesini düzenli olarak iki haftada bir yapın. Böylece bilgisayarınıza zararı olabilecek şeylerin bir kısmından kurtulmuş olursunuz.

Önce bilgisayarınızda kayıtlı olan gereksiz şeyleri silin. Müzik dosyaları, büyük resimler. Sonra işinize yaramayan programlar. Kullanmadığınız ve işinize yaramayan şeyleri silin. Silmek istemediğiniz resim ve müzik dosyalarınızı bir mail hesabı edinerek oraya gönderin. Sonra hesabınızda bir klasör oluşturup normal maillerden ayrı dosyalarınızı o klasörde tutun. İhtiyacınız olduğunda bunları tekrar bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Gmail hesabınız varsa resimlerinizi yükleyip saklamanız için çok geniş bir alan: http://picasaweb.google.com/ Picasa’yı bilgisayarınıza kurduktan sonra her açtığınızda sağ en üst köşede oturum aç yazısına tıklarsınız. Sonra şifrenizi ve parolanızı yazacağınız bir kutu açılır. gerekeni yaparsınız kutu gider. Sonra yine en üst sağdaki linke tıkladığınızda resimlerinizi web ortamında depolayacağınız alana girebilirsiniz.

Büyük bilgisayar temizliği:

Bilgisayarım klasörüne girin. Orada yerel disk C‘nin üzerine sağ tıklatın. Çıkan kutudan en alttaki özellikleri tıklatın.
Burada disk temizlemeyi tıklatın. Bu biraz bekletebilir. Bekleyin.

Sonra başka yer açılır. Üstte sağdaki diğer seçenekler‘i tıklayın.
Buranın en altında sistem geri yükleme hanesindeki temizle‘yi tıklayın.
(En az 1GB yer temizleyecektir. Birikmiş çörçöp vesaire silinir. Sisteme en küçük bir zararı yoktur.)
En son geri yükleme dışındaki tüm şeyler silinsin mi diye uyarı mesajı çıkar. Kabul edin. Uyarı kutusu gider. Sonra alttaki tamam‘ı tıklatın.
Bu işlemi gerçekten istiyor musun diye yine uyarı mesajı çıkar. Kabul edin.
İşlem başlar.
İşlem bitene kadar bekleyin.

Sonra yapılacak iş:
Bilgisayarı çökertebilecek bir ihmal var ki bu en az iki haftada bir yapılmalıdır. Şöyle yaparsınız:
Bilgisayarım.. Yerel disk C’ye sağ tıkla.. özellikleri tıkla yani yine aynı yere girin..

Üstten ikinci araçlar‘a tıklayın.
Açılan yerde altta şimdi birleştir‘i tıklatın.
incele ve birleştir diye iki seçenek var.
inceleyi tıklarsanız birleştirmek gerekli mi gereksiz mi diye bilgi verir. Siz birleştirmesini seçin.
Bu işlem bazı bilgisayarlarda yarım saate varan belki daha uzun süren bir vakit alabilir.
bitince tamamlandı mesajı çıkar.
Bu işlem çok önemlidir. en az iki haftada bir tekrarlayın. Eğer bilgisayarınızı formatladıktan sonra bu işlemi 10 veya 15 günde bir yapmayı ihmal etmezseniz her seferinde birleştirme işi kısa sürede gerçekleşir biter.

Disk birleştirme işlemini sık sık yapmalısınız. Böylece diskte dağınık bulunan dosyalar mümkün mertebe hizaya sokulur. Eğer bu işlemi yapmazsanız dağınık halde bulunan dosya ve klasörler bilgisayarın yavaşlamasına sebep olabileceği gibi yeni yükleyeceğiniz programların dosyaları ve klasörleri eski karmaşanın arasında orada burada boş bulabildikleri yerlere otururlar. Böylece her şey tam bir karmaşa haline gelir. Bu gidişle bilgisayarınız çökebilir.


Kategori: Bilgisayar Tarih: 16 Mayıs 2008

Etiketler:

'Bilgisayar temizliği yapıyor musunuz?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. FeRHaD dedi ki:

  Bilgisayarınızın çok yavaşlamasına sebep olan öğelerden biri de Windows Kayıt defteri’dir (Registry). Bu sisteminizin ve çeşitli programlarınızın ayarlarının tutulduğu bir veri tabanıdır.Neredeyse her yeni yüklenen program buraya çeşitli veriler yazar ve kaldırılırken de silmez. Bundan sonra da gittikçe şişen kayıt defteri yüzünden bilgisayarınız yavaşlamaya başlar. Belli aralıklarla bunun da temizlenmesi gerekir. Bunu İnternet’te bulacağınız çeşitli programlarla yapabilirsiniz.
  İstediğiniz kayıtları kendiniz de değiştirebilir ve silebilirsiniz. Bunun için Başlat > Çalıştır uyguylamasına regedit yazın ve Tamam deyin. Burada karşınıza ağaç şeklinde yapılandırılmış kayıt defterinizin verileri görünecektir. Burada bunları düzenleyebilir vesilebilirsiniz. Aman ne yaptığınıza dikkat yoksa bilgisayarınız bir daha açılmayabilir. Genel olarak kendi yüklediğiniz programlarla ilgili ayarlar tüm sisteminizi etkilemeyecektir ama ne olacağı hiç belli olmaz.

 2. admin dedi ki:

  Evet dediğin gibi bu kayıt defteri ile uğraşmak ne yapacağını çok iyi bilmeyenler için büyük tehlike. Bahsettiğin temizlik için internetten gereken programlar bulunup onlar çalıştırılsa çoğu kişiler için daha iyi olur. Sonraki yazımda anlatacağım bir program var. O da bu işi biraz yapıyor ama benim anlatma amacım daha derinden temizlikle ilgili olacak.

 3. admin dedi ki:

  Ayrıca bence bilgisayarı en geç yılda bir defa formatlayıp yeniden kurmakta yarar var.

 4. Terttip dedi ki:

  Kardeş iyi güzel söylemişsin ama picasa fotoları kuşa çaviriyor.Sanırım hiç kullanmadın.

  Mesela 138 Kb lik bir foto yükledin.İndir bakalım kaç kilobayte olmuş.Hele üzerinde yazılı büyük fotograf yolladıysan(yani önemli bir şeyse) o yazıları bir daha okumak için dürbün kullanman lazım.Fotoların kalitesi küçülerek bozulduktan sonra ne yapayım ki picasayı.Adamlar yer konusunda cimri.Yolladığını kuşa çaviriyor.

  Sen Flicker http://www.flickr.com/ bence.Atlas göndersen göle dönmüyor.

  Windowsa gelince;kullanıcıların yüzde 90 ı zaten amatör bir yılı bulmuyor 2 ayda zaten çökertiyorlar sistemi.

 5. FeRHaD dedi ki:

  Formatlamak Windows kullananlar için aslıdna bir şart gibi, çünkü devamlı olan artan gereksiz dosyalardan kurtulmanın bir yolu yok.
  Bu arada İnternet’ten bulunun her kayıt detteri bakım programı da güvenli değil, bunu yapmadan önce iyi bir araştırma yapmak gerek. Çünkü çoğu program anlamadan gerekli ayarları da siliyorlar sonra bilgisayarımız çalışsa da hiç beklemediğimiz anda çeşitli hatalarla karşılaşabiliyoruz.

 6. admin dedi ki:

  Evet bazı önemli programlar zamanla çalışamaz oluyor. Hiçbir sebebi yok. Formatlayınca her şey düzeliyor. Benim bilgisayar aldığımdan beri Windows XP işletim sistemine sahip. Şimdiye kadar çok defa formatlama yaptım.

  Bir kurulum CD’si var. Formatlamayı da kurmayı da kolaylıkla yapıyor. Ama dediğin gibi aksaklıklar olmuş mudur bilmiyorum. Bir de XP için service pack 2 denen bela var. Bir daha formatlarsam onu yüklememe niyetindeyim.

  Bilgisayar işlerinden çok iyi anlasam belki Linux kullanırım. Şimdiye kadar bu konuda en küçük bir araştırma dahi yapmadım.

 7. FeRHaD dedi ki:

  Emin ol bir sebebi vardır, bu bilgisayar denen merette rastgele üretilen bir sayının bile o sayı olmasının sebebi var. :D Mutlaka bir sebebi vardır ama zamanla çöplerle doldukça ve ayarları bozuldukça problem çıkarıyorlar.
  Ben de sistemimi Service Pack 1 ile kullanıyorum ama elimde Service Pack 3 var, bu son paketi kaçırmak niyetinde değilim memlekete gidince onu bari yükleyeceğim. Tabi elimde OpenSource Linux’un son sürümü de mevcut onu yükleyeceğim. :D Linux en azından güvenlik konusunda daha rahat, amntivirüs vs. devamlı uğraşmak zorunda kalmıyorsun.

 8. admin dedi ki:

  @Terttip:
  Yorumunuz spam diye engellenmişti şimdi farkettim.
  Cevap: Picasa kullanıyorum. Fotoğrafları yüklerken ayarlara dikkat etmek gerekiyor. Üç ayrı ayar var. Tercihte bulunmazsanız dediğiniz sorun baş gösterebilir.
  Windowstan evet herkes şikayetçi. Bir arkadaşım yeni bilgisayar aldı. Vista işletim sistemi var. Yapılan yeniliklerden güvenlikle ilgili olanları anlamam ama görünüm olarak felaket. Dizayn kaba olmuş. Zerafet diye bir şey yok. Windows XP çok daha iyi. Vistada ne nerede ara ki bulasın. Bir de bazı şeyler eksik galiba. Eğer öyleyse sebebi eskiden sunduğu imkanların şimdi artık para ile satın alınmasını sağlamak amaçlı olabilir.

 9. emreEEEExx dedi ki:

  valla diskimin %75 i doluydu 2taraflı kullanıcıydım tek taraflı yaptım %60 oldu disk temizletti %13 dolu

 10. ayşe dedi ki:

  2taraflı kullanıcı nedir?nasıl tek taraflı yapılır.ya benim sorunum yerel disk c 4,90 gb yerel disk d 69,6 gb .bu işte bi terslik var heralde?pek anlamıyorum bu illerden.ama sürekli yerel disk c dolu temizle diyor ve hiç bi şey yükleyemiyorum ne yapmalıyım?????????

 11. admin dedi ki:

  Anladığım kadarıyla yerel diskte iki ayrı bölüm oluşturulmuş. Formatlayıp bilgisayarı yeniden yüklersiniz yeniden kurulum yaparsınız tek bölümden ibaret olur. Başka bilgim yok.

 12. Genco dedi ki:

  Merhaba 10 yılı geçkin bir süredir windows kullanıcısıyım.. Kendime göre herkes gibi yöntemlerim var kurtarma başlığı altında.. Fakat,geçtiğimiz günlerde bilgisayarıma bir rebot virüsü bulaşmış anladığım kadarıyla.. C:/ ye format attım, disk birleştirdim kaspersky security ile defalarca tarattım ve tekrar C: D: olmak üzere formatladım .. Bir süre başlangıçta reset sorunu kesildi.. yaklasık 3 4 gün sonra bilgisayarım acılısta 10 kere reset atıyor ve açılıyor.. kullanım esnasında ise asla reset atmıyor.Ben bunun nedenlerini kendi kafamda şu şekilde nitelendirdim.1 2 hafta önce kasa içi temizliği yapmak üzere bilgisayar kasamın icerisindeki bütün baglantı kablolorının ulaşılabilir kısımlarındakileri söktüm ve şarjlı el süpürgesi ile tüy,toz ve bunun gibi zararlı kirlerden arındırdım.. fakat bağlarken harddisk baglanti kablolarinin benzer birden fazla kablo olduğunu gördüm ve ekran kartının girisindeki kablonunda 2 benzer türüne daha rasladim.Suansa düsünüyorum acaba bilgisayarımın kasa içersindeki bağlantılarından herhangibirini yanlıs bagladım diye mi? bu şekilde sürekli reset sorunuyla karşılaşıyorum.2.bir ihtimal ise işlemcinin yanmak üzere zedelendiğini hatta yerinden oynamış olabileceğini,3.ihtimalim ise harddiskimin temizlenemez bir virüsle karsılastığını.. Sizlerden ricam Bana bu Konuda yardımcı olmanızı istiyorum..
  ********************************
  Yanlış bağlantılarda daha fazla ve hatta bilgisayarı bozucu hatalar olması gerekir. Belki bağlantılarda temassızlık veya eskime yıpranma gibi sorunlar söz konusu olabilir. En iyisi tecrübeli bilgisayarcılara danışmak.. Piyasada bilgisayar tamircilerinin çoğunun iyi bilgisi yok ne yazık ki.

 13. Genco dedi ki:

  ayşe hanımın sorusuna cevap vereyim.. Arkadaşımında dediği gibi hard diskiniz tek parçadır ve format ile bu tek bölümü bölümlendirebilirsiniz.. şuanda bilgisayarınızın C: bölümündeki yetersiz alandan dolayi(çünki 4gbboyutlandırılmış) windows otomatik olarak temizleme uyarısı çıkar.. yeni ögeler yükleyebilmeniz icin bu birim(C:)den dosyalar silmenizi istiycektir.. Sizde format atip, han gi bölümü depolama hangi bölümü çalışma alanı olarak nitelendiriyorsaniz ona göre boyutlandırmalısınız.. Örneğin 60gb bi harddiskte ben C:’ye 20 gb D:ye ise 40 gb boyut kazandırırım.Cünki D: depolamayi simgeliyor bende C:’de ise windows ve gerekli programlar resimler müzikler icin 20gb’lik bir alan yeterli oluyor.. demem o ki isteminize göre bunu bölümlendirmeniz gerekir format esnasında..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)