Şapkalı Harfler

Bu yazıda bilgisayarın klavyesi ile â, ê, î ve û gibi şapkalı harflerin nasıl yazılacağı tarif ediliyor açıklanıyor.

Bilgisayarın klavyesi ile â, ê, î ve û gibi şapkalı harfleri yazmayı çoğu kişi bilmiyor. Nasıl yapacaksınız işte tarifi:

İstediğiniz şapkalı harfi yazmak için önce şift tuşuna basılı tutarak 3 rakamına basın. Hiçbir şey göremeyeceksiniz. Parmağınızı şift tuşundan çekin, şapkalı olmasını istediğiniz harfe basın. Göreceksiniz ki o harf şapkalı olmuştur. Bu kadar basit. Artık öğrendiniz.

bilgisayarda şapkalı harfleri yazmak

Şapkalı harflere örnekler

Şift tuşu nedir:

Büyük harf yapmak için kullandığımız tuş; bu hem sağda hem solda bulunur. Caps Lock tuşu ile şapkalı harf yapamazsınız. Şift tuşu klavyelerde genel olarak soldaki Caps Lock tuşunun bir altında bulunur. Sağda ise enter tuşunun altında bulunur.

Şapkalı harfleri bazen kullanmamız gerekiyor.
Lâle, Sûre, Âlim, Alâmet, Resmî, Millî…


Kategori: Bilgisayar Tarih: 15 Ağustos 2008

Etiketler:

'Şapkalı Harfler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. hüseyin dedi ki:

  Hatırlattığınız iyi oldu, ben şapkalı a harfi için Alt tuşuna basılı tutup 131’e basıyordum
  diğer harfler için de öğrenmiş olduk :)

 2. Kayra dedi ki:

  Ben de “alt”a tıkladıktan sonra 131′ e basınca “â” harfinin çıktığını bilmiyordum.
  İlkokulda bizde bilgisayar dersi vardı.Bir derste Hüseyin bey’in anlattığı gibi bir yöntemle çince, japonca harfler yazabiliyorduk.Sonradan unuttum nasıl yapıldığını biliyorsanız onu da anlatır mısınız?

 3. chat dedi ki:

  teşekkürler.. bu şapkalı harfler kalkıcak diye bir haber okumuştum doğruluğu nedir bilmiyorum..

 4. admin dedi ki:

  @chat;
  Ben de duymuştum ama ayrıntılı bilgim yok. Kaldırılması iyi değil. Tam tersine é, ā, ә gibi yeni karakterler de eklenmeli. Bunlar yapılmazsa dilimizin fonetik özelliklerine hiç önem vermiyoruz demektir. Latin harflerine geçen Azeriler buna dikkat etmiş onların alfabesi bizimkinden çok daha işlevsel olmuş.
  Türkiye genelinde örnek alınması gereken bir konuşma aksanımız olmalı. Zaten var gibi ama içinde kişiden kişiye değişen çok farklılıklar var. Yazımız ise ingilizlerinkine benzedi artık konuştuğumuz gibi değil.

  @kayra;
  Bu şeyleri bilmiyorum.

 5. hüseyin dedi ki:

  @Kayra;
  Windows altındaki tüm karakterlere erişmek için; Donatılar’dan SistemAraçları>Karakter Eşlem bölümüne gir.
  oradan istediğin karakteri kopyalayabilirsin, eğer klavyeden girilebilen bir karakterse sağ alt köşede kombinasyonu görürsün, Alt+0174 gibi, tuşlarken sıfır dahil, yoksa başka birşey çıkar.

 6. Arzu-hal dedi ki:

  Ben de farklı bir yazım önerisi getireyim. Ama biraz zor. Shifte basılı tutarken, 3 tuşuna ve şapkalı yazmak istediğiniz harfe aynı anda basacaksınız. Eğer büyük harf (Â) yazmak istiyorsanız böyle. Küçük harf (â) yazmak istiyorsanız önce caps lock a basmanız lazım. Yani normalin tam tersi.

 7. Kayra dedi ki:

  @hüseyin teşekkür ederim.Çok yararlı bir yorum oldu. (:
  @Arzu-hal anlattığınız yöntem için çok hızlı olmak gerekiyor.İlk denemem başarısız oldu.Ama ikincide biraz daha atik davranınca yapabildim.

 8. yapamadim dedi ki:

  yapamıyorum, asla olmuyor uff ya… : (((((((((((((( shifte basıp ^U böyle oluyor …..mümkün değil… ya siz nasıl yapıyorsunuz benim klavyede mi sorun var her yöntemi denedim.

  *****
  Cevap:
  Galiba siz şift tuşuna basılı tutarken 3 ramamına tıklıyorsunuz ve sonra ara bırakma tuşuna basıyorsunuz. Böyle yapmayın yani harfler arası boşluk bırakma tuşuna basmayın.
  Yazımda anlattığım gibi şift tuşuna basılı tutarken 3 rakamına tıklayın, sonra ara verme çubuğuna tıklamayın. Şapkalı olmasını istediğiniz harfe tıklayın.
  Yine de olmuyorsa bilgisayarınızda bir sorun var demektir.

 9. Êvdılkerim dedi ki:

  Çok güzel bir paylaşım … Teşekkürler

  Yapamayan arkadas 2 defa tıklıyor 3 :)

  Shifte tiklayip 3 bas . Sonra elini 3 ve shiften çek şapkalı yapmak istediğin harfi tıkla olur . Büyük şapkalı olmasını istiyorsan shifte tıkla ve büyük yapmak istediğin harfi tıkla . Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

 10. Beyhan dedi ki:

  Sadece Ê Û Î Ô Â Î harfleri oluyor.
  Diğerleri ^d, ^r gibi çıkıyor.
  Kolay gelsin…

 11. E. Ali dedi ki:

  Evet, zaten bu işaret sadece sesli harflerle kullanılır. d, r, h, k gibi sessiz harflerle kullanılmazlar. Ama yine de olabilirdi. Demek ki klavye tasarımcıları sessiz harflerde çalışmasını sağlamamışlar.

 12. yakup dedi ki:

  selamm bu şapkalı harflerın tamamını bi şekilde karşılayan font varmı :$ varsaa maiilim yazılı ulaşırsanız sevınırımm

 13. E. Ali dedi ki:

  u harfinden örnek vermem gerekirse; aşağıdaki kod û’nun kodudur. başında ve sonunda ne var dikkat edin: û başında & işareti, sonra u ve sonra circ en sonuna da ; işareti koymalısınız. Bunlar aralıksız yazılacak. aynı şeyi diğer sesli harflerde de yapabilirsiniz.

 14. misafir dedi ki:

  Linux işletim sistemlerinde ise Alt Gr tuşuna basılı tutularak hangi harfin şapkalı olması
  isteniyorsa klavyeden o harfe basılır.

 15. ŞOREŞ dedi ki:

  BÜYÜK ŞAPKALI E NASIL YAZILIR
  **********************
  Yukarda anlattığım gibi; önce şift tuşuna basarak 3 rakamına tıkla (bu aşamada bir şey göremeyeceksin), sonra yine şift tuşuna basarak e harfine tıkla. Büyük e harfinin şapkalı olduğunu göreceksin.
  Ê

 16. ada dedi ki:

  ne kadar yalancısınız arkadaşlar bakın alt ‘a basalı tutun 0170 yapın oluo ªª bakın alt ‘a basılı tutun 0191 yapın ¿¿ bu oluo e içinde yukarda sayılar var bakın sıhıft e basılı tutun oraya basıl ééé oluo


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)